Malaika

0

BLOG

Písanie ľavou rukou

16.04.2016
Dnešné ráno je vzrušujúce. Na cestičke do školy stretáme opice! Malé chlpaté zvieratká sa vraj boja mužov, utekajú pred nimi. So ženami vychádzajú lepšie a tak sa nám podarilo odfotiť ich. Opičky nás sprevádzajú aj počas vyučovania. Tentokrát už však nie tie živé, ale natočené na videu. Tým dnes začíname.

Krátky film o pokuse s opičkami odkrýva tajomstvo pripútania – vzťahovej väzby. Väzby s dospelým, ktorý sa stará o dieťa. Tento vzťah zásadne ovplyvňuje to, ako zvládame život a má dopad aj na schopnosť učiť sa. Pre mnohých prítomných je to nová informácia.

Ako sa prejavuje dyslexia, dysgrafia a dyskalkúlia? K tabuli prichádza dobrovoľník. Pokúša sa prečítať text, v ktorom sa neustále pohybujú a menia písmenká. Je to názorná ukážka toho, ako môžu vidieť text ľudia s poruchou čítania. „Je to ťažké, neviem to“, skonštatuje mladý učiteľ po chvíľke slabikovania. Jeho kolegyňa sa netají snahou uspieť a odhodlane bojuje s textom. S menšími chybami sa jej to podarí.

„Zoberte si pero, papier a napíšte ľavou rukou (alebo pravou, ak ste ľaváci) túto vetu“, nasleduje ďalšia úloha. Učitelia-žiaci usilovne píšu, niektorí sa zabávajú na svojich kostrbatých výtvoroch. Ďalších hnevá vlastná nešikovnosť, cítia bezmocnosť, frustráciu.  Aktivita jasne ukazuje, ako sa cíti človek s poruchou písania. Nové poznatky sa hrnú. Vidno, že niektorí učitelia premýšľajú nielen nad žiakmi, ale aj nad svojím vlastným životom. Na mnohých už badať únavu, čas sedenia a sústredenej pozornosti sa prejavuje. Nie je nič lepšie ako si trošku vyjsť von a zahrať sa. Je to osviežujúce a všetci sa smejeme na tom, ako sme si preplietli ruky. Keňania sú milí, vedia sa zabaviť a majú radosť z obyčajných vecí.

Na obed je tradičné kenské jedlo – ugali.  Je to tuhá kukuričná kaša, typický pokrm domorodcov a chudobných ľudí. Dostaneme ho so špenátom, mäsom a zeleninovou omáčkou. Viacerí jedia rukami, kúsky kaše si namáčajú do omáčky.

Popoludní nasleduje diskusia, otázky a zhrnutie. Dnes odznelo veľa nových vecí a je čas na ich spracovanie. Lúčime sa, podávame si ruky. Zajtra nás čaká posledný deň.

Projekt realizujeme s podporou SlovakAid. Ďakujeme.

Prečítajte si správy z návštevy Slovenských lektorov v Keni.
Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.