Malaika

0

BLOG

Dievčatko s farbičkami

15.04.2016

Ďalší deň s našimi kenskými učiteľmi začína. Po včerajšku sa viac poznáme, cítiť to na atmosfére triedy. Učitelia prichádzajú s novým nasadením dozvedieť sa čo najviac. Témou dneška je manažment triedy. Čo je dobré spraviť, aby trieda fungovala a vyučovanie bolo efektívne? Ako zavádzať pravidlá, čo robiť ak ich niekto poruší? Čo je pozitívna motivácia? Zamyslenia sa nad týmito otázkami prinášajú zaujímavé odpovede. Nezostávame však iba pri teórii. Prinášame ďalšie praktické aktivity, rolové hry, kde si učitelia vyskúšajú aj rolu žiaka.

Časť nášho tímu zatiaľ odchádza na návštevu školy St. Anna neďaleko Nairobi. Je tu niekoľko detí slovenských sponzorov a čakajú na listy.  Cesta autom sa predlžuje, občas stojíme v zápche. Máme čas sledovať život v afrických uliciach. Húfy ľudí sa ponáhľajú jedným smerom. Tipujeme, že idú do práce. Náš šofér nám však vysvetlí, že nie všetci. Je plno tých, ktorí každé ráno odchádzajú z domu a hľadajú príležitostnú brigádu ako je napríklad nosenie vody či tovaru. 

Odchádzame z mesta a o niečo neskôr sa ocitáme na vidieku. Život tu je na prvý pohľad iný. Biedne chatrče neďaleko cesty, banánovníky, kvitnúce kríky, velikánske neznáme rastliny. Ľudia predávajúci ovocie sa doslova pretekajú v tom, od koho si kúpime banány. Okno neotvárame, ovocie napokon kupuje šofér.

Neskôr sa zoznamujeme s deťmi zo školy sv. Anny. Je ich tu do tridsať, rôzneho veku. Malé 6-ročné dievčatko nás prekvapí plynulou angličtinou. Pozeráme sa, čo píše. Na to, že je druháčka, má obdivuhodné zručnosti a vedomosti. „Po anglicky som sa naučila sama, v škole. Aj od mojej mamy“, zašteboce a pokračuje v písaní odkazu a vyfarbovaní obrázku svojmu sponzorovi. „Najradšej mám červenú farbu. A zelenú, aj modrú a žltú. Mám rada všetky farby“, oznamuje nám bez toho, aby prerušila svoju prácu. Rozprávame sa s ďalšími deťmi, mnohí sa hanbia. Páči sa im mobil, tešia sa, keď ich odfotíme. Viacerí nemajú ani jedného z rodičov. Zomreli na AIDS alebo odišli preč. O siroty sa teraz starajú príbuzní.

Na rozlúčku nám zaspievajú. Napriek smutným príbehom vieme, že tieto deti majú obrovskú šancu. Vzdelanie im otvorí dvere do lepšieho života a pretnú tak kruh chudoby. Počas nášho pobytu v Keni stretávame viacerých, ktorým sa to podarilo. Vedia sa o seba postarať, chcú sa učiť, niektorí ďalej študovať na univerzite. Sú medzi nimi talentované deti a mladí ľudia, ktorí majú  budúcnosť.


Projekt realizujeme s podporou SlovakAid. Ďakujeme.

Prečítajte si správy z návštevy Slovenských lektorov v Keni.
Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.